Головна » Статті » Матеріали » Консультує приватний нотаріус

КОНСУЛЬТУЄ ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС ІННА БЕРЕЖНА











ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР

Шлюбний договір - нове явище в нашому житті. У країнах Західної Європи, Америки, Канади шлюбний договір є досить поширеним і актуальним. У Україні немає поки що традиції укладення шлюбних договорів. Укладення шлюбу для багатьох молодих людей - відповідальний і зворушливий момент в їх житті, коли про шлюбний договір ніхто не думає. Тому пропозиція укласти шлюбний договір розцінюється як відсутність любові і наявність корисливих мотивів укладення шлюбу. Чи заважають майнові стосунки любові? Більшість відповість ствердно. Громадяни нашого суспільства недостатньо проінформовані про можливість врегулювання родинних стосунків шляхом укладення шлюбного договору ще до виникнення конфліктних ситуацій в сім'ї.

Шлюбний договір – це угода осіб, які подали заяву реєстрації браку або подружжя про встановлення майнових прав і обов'язків подружжя, пов'язаного з укладенням шлюбу, його існуванням або припиненням. Брак без шлюбного договору може існувати, а шлюбний контракт без браку – ні.

Шлюбний договір, що укладається сторонами до реєстрації браку, набирає чинності лише після реєстрації браку, якщо ж шлюбний договір поміщений подружжям, то він набирає чинності з моменту його нотаріального посвідчення. Шлюбним договором в Україні регулюються лише майнові стосунки між супругамі, у тому числі майнові права і обов'язки подружжя як батьків, а також сторони в цьому договорі можуть передбачити розділ майна, у тому числі і при розірванні браку.

Шлюбний договір не може обмежувати правоздатність і дієспособність одного з подружжя, у тому числі регулювати особисті стосунки між подружжям, батьками і дітьми. Неможна в цьому договорі передбачати, що сторони зобов'язалися любити один одного, зберігати подружню вірність, заборонити одному з подружжя працювати і тому подібне.

Згідно ст. 60 СК України, майно, придбане подружжям в період шлюбу, незалежно від того, на чиє ім'я воно зареєстроване, належить супругам на праві спільної власності. Сторони шлюбного договору можуть змінити цей режим спільної власності і визначити, наприклад, що квартира, куплена подружжям в період браку і оформлена на ім'я дружини, буде її особистою власністю, і згода на розпорядження нею від чоловіка буде не потрібна.

Також, наприклад, якщо сторони шлюбного договору планують купити квартиру, то має право вказати в договорі, що право власності на неї виражатиметься в такому співвідношенні: 2/3 частини - одному чоловікові, 1/3 частини - іншому.

Також, наприклад, якщо у подружжя було майно, яке вони придбали до браку (згідно СК України воно є особистою властістю кожного), то в шлюбному договорі сторони можуть передбачити, що таке майно належатиме їм на праві спільної власності.

Згідно ч. 4 ст. 93 СК України, шлюбний договір не може ставити одного з подружжя надзвичайно невигоднє матеріальне положення. Сторони можуть передбачити в шлюбному договорі і право користування квартирою і іншими житловими приміщеннями, а також вказати, що в житловому приміщенні, що належить їм на праві спільної власності або яке є власністю одного з подружжя, мають право проживати їх родичі.

Неможна також вказувати пункт в цьому договорі, згідно якому передається у власність одному з подружжя нерухоме майно і інше майно, право на яке підлягає державной реєстрації. Подружжя має право внесті зміни в шлюбний договір, проте такі зміни можливі лише по взаємній згоді і підлягають нотаріальному посвідченню.

Подружжя має право відмовитися від шлюбного договору, для цього вони подають нотаріусу заяву про відмову від нього. У шлюбному договорі може бути встановлений спільний термін його дії, а також термін дії його окремих прав і обов'язків або взагалі може бути не встановлений такий термін (безстроковий договір).

Думаю, що на сьогодняшній день, не буде зайвим задуматися про врегулювання майнових стосунків з коханим і дорогою для вас людиною, оскільки в сучасному житті мало стабільності, а шлюбний договір покликаний стабілізувати і регулювати наші законні права і інтереси в браку. Не бійтеся укладати шлюбні договори.

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ:
Адреса: м. Херсон, вул. Перекопська, 27,
тел.(0552) 49-50-70, моб. (096) 480-47-65.
E-mail: innaberezhnaya@rambler.ru.
Графік роботи: пн-пт – 8-00 -17-00; сб – 9-00 -14-00

Категорія: Консультує приватний нотаріус | Додав: Admin (22.12.2010)
Переглядів: 635